Google Reklamları Hataları

Eylül 7, 2021
Eylül 7, 2021 admin

Günümüzün en etkili reklam platformlarından biri olan Google AdWords sayesinde e-ticaret siteleri hedef kitlelerine kolayca ulaşabiliyor. Üstelik düşük bütçelerle bu reklamların yapılabiliyor olması Google AdWords’ü cazip kılıyor.

Doğru bir stratejiyle hazırlanan AdWords reklamları e-ticaret siteleri için oldukça fayda sağlıyor. Hedef kitleye daha kolay ulaşabilme ve potansiyel satış olasılıklarının artmasına yardımcı oluyor. Yapılan strateji oldukça önem taşıdığı için teknik detayları ihmal etmemek gerekiyor.

Reklam verilirken yapılan hatalar, kimi zaman bu yatırımların boşa gitmesine ve maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Bu sebeple etkili Google AdWords reklamı vermek için bazı teknik detaylara dikkat etmek gerekmekte.

Yanlış Anahtar Kelime Kullanımı
Google AdWords kullanıcılara dört farklı anahtar kelime seçme seçeneği sunuyor. Tam eşleme seçeneğinde yapılan Google aramasında, kullanılan kelimeler ile sizin anahtar kelimenizin birebir örtüşmesi gerekiyor. Sıralı eşlemede belirttiğiniz anahtar kelimelerin sırasını bozmadan başına ve sonuna ek gelebilecek şekilde Google araması yapılırsa reklamınız tetikleniyor. Geniş eşleşmede belirttiğiniz anahtar kelimelerin sıralamasının ya da hepsinin Google aramasında geçmesinin bir önemi olmuyor, eş anlamlı versiyonları dahi tetiklenebiliyor. Geniş eşleme düzenleyici de ise bir sıralamanın önemi yok ancak her bir kelimenin Google aramasında geçmesi gerekiyor. Ek olarak araya, başa ve sona kelimeler alabildiği aramalarda da reklamlarınız tetikleniyor. Anahtar kelime kullanımı konusunda kararsızlık yaşıyorsanız sizin için önemli olan anahtar kelimeleri listenize ekleyip geniş eşleşme düzenleyiciyi tercih edebilirsiniz. Tabii, bütçenizi unutmadan…

Yapmak istediğiniz AdWords kampanyasıyla hiç ilgisi olmayan ya da görünmek istemediğiniz kelimeler için negatif anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bunun sayesinde belirlediğiniz negatif anahtar kelimeler ile aramalar yapıldığında reklamınız gösterilmiyor ve gereksiz tıklamalardan kaçarak bütçenizi daha doğru yönetiyorsunuz.

Çoğu zaman e-ticaret markaları negatif anahtar kelime kullanmayı tercih etmiyor ve bu sebeple reklamlardan yeterince verim alamıyor. Aslında hedef kitlenize daha kolay ve daha az maliyetlerle ulaşabilmeniz negatif anahtar kelimelerden geçiyor.

Reklamın İlgili Sayfaya Yönlendirilmemesi
Google AdWords reklamlarında en çok yapılan hatalardan biri de verilen reklamın ilgili sayfa yerine sitenin ana sayfasına ya da başka bir sayfasına yönlendirilmesi. Kullanıcı reklamda gördüğü içerikle ilgili sayfaya yönlendirilmediği takdirde siteyi terk ediyor ve bu da e-ticaret firmasının hedef kitlesini zamanla kaybetmesine ve potansiyel satış olasılığının yok olmasına sebep oluyor.

Görsel Kullanmama
Eğer Google Görüntülü Reklam Ağında reklam veriyorsanız hazırladığınız reklamın metin mesajı değil görsel olmasına önem vermelisiniz. Kullanılan görsel her zaman en dikkat çeken faktörlerden biri olduğu için hedef kitlenizi kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Çoğu zaman bir ürüne ait reklamda kullanılan görsel, metin mesajından çok daha etkili olabiliyor. Ürünün görseli, fiyatı ve dikkat çekici özelliklerini içeren bir tanıtım metninin kullanılması her zaman için tavsiye ediliyor.

Contact

İletişim Herşeydir.

Öncelikle Tanışıp Birbirimize Nasıl Yardımcı Olabileceğimizi Konuşalım. Sonrasında Çalışalım.

Dijital Çözümler

Ben ve Ekibim Dijital Dünyada Firmanızı En Hızlı Şekilde Ön Plana Çıkartmaya Yönelik Profesyonel Çözümler İle Yanınızdayız.

Kahve İçelim.

Bizi Ziyaret Edin veya Biz Size Gelelim Bir Kahve İçip Neler Yapabileceğimizi Konuşalım. 647 / 24 No: 10/A Buca / İzmir

Zaman Önemli.

Vakit Kaybetmeyin, Sonra Dediğiniz Her An Sektörünüzden Bir Başkası Önünüze Geçiyor Olabilir. Bizi Arayıp Bilgi Alın.

GSM: 551 408 06 28

Contact